3 Eylül 2015 Perşembe

Türkiye - Letonya | Maç Analiz


Ülkemizin durumunun çok kötüye gittiği şu günlerde insanların aklını dolduran boş beleş işlerin dışında 3 Eylül 2015 Letonya maçımız ülkeyi dizginlemeyi başardı.

Maçtan önce çok şey konuşuldu, kimileri rahat fark atarız dedi kimileri kontralara dikkat dedi, ama herkes bir şey dedi.

Letonya'da eğer Valerijs Sabala oynarsa gerçekten büyük tehdit. 2013'te oynadığımız 3-3 biten hazırlık maçında 2 golü o atmıştı. Bu gruptaki diğer Letonya maçımızda da ondan gol yedik. Berabere kalmıştık hatırlayacağınız üzere.

Not: Letonya'nın teknik direktörü doğduğunda Letonya diye bir ülke yoktu, o yüzden zorunlu Ukrayna vatandaşı.

Valerijs Sabala
Letonya'nın Çeklerden aldığı 1 puanı unutmamak lazım. Maç boyunca bekleyen. Şans eseri gol yiyen Letonlar bulduğu bir kontrayla puanı aldı.

Maç öncesi tribünler
Konya'da oynanacak ilk milli maç olması da tribünlerin heyecanından ve verdikleri destekten belliydi. Zaten bundan sonra bence maçlar İstanbul'da oynanmasın, oynanmıyor.

İlk 11'ler: Volkan Babacan, Ozan Tufan, Serdar Aziz, Hakan Balta, Caner Erkin, Gökhan Töre, Selçuk İnan, Hakan Çalhanoğlu, Volkan Şen, Arda Turan, Burak Yılmaz.

 Andris Vannins, Vitalijs Maksimenko, Kaspars Dubra, Vladislavs Gabovs, Igors Tarasovs, Olegs Laizans, Aleksejs Visnakovs, Aleksandrs Cauna, Vitalijs Jagodinskis, Arturs Karasausks, Deniss Rakels .

Ozan bence tam bir sağ bek oyuncusu değil ama tabi ki oynayabilir, Letonya'ya karşı. Serdar ve Hakan kalitesi belli, iyi oyuncular. Sol bekte Caner bildiğimiz gibi; maestro. Kanatlar ülkenin en iyi 5 kanat oyuncusundan ikisi; Gökhan, Volkan. Ortada Selçuk daha defansif rolde. Hakan daha ilerde ve ofans. Arda ise gezen bir oyuncu gibi Burak'a yardımcı olacak şekilde.
Rakipte Valerijs Sabala yok, avantaj. Yedekten girebilir dikkat etmek lazım.

Caner her zamanki gibi agresif başladı. 4. dakikadaki Cauna'nın faulünden sonra Cauna el uzattı ama Caner görmedi bile. Sonra eliyle hareket yaptı.

5. dakikada Volkan Şen ceza sahasında güzel hareketlerle rakibini geçti kaleye vurdu ama kaleci başarılıydı. Pozisyonun gelişiminde Arda Turan büyük rol oynuyor.


Okan Buruk: ''Arda'ya dikkat edersek, Barcelona koşuları bunlar. Barcelonalı oyuncular gibi aralara koşuyor.''

Letonya topun arkasına geçtiği zaman yanlış kademeler yapıyor, yardımlaşma çok zayıf... 

Selçuk, yanında Melo varmış gibi oynuyor. Sahayı ortalamalı. Devre arası oldu. Ben olsam Batuhan ve Mehmet Topal'ı alırım. Öne attığım kalır, dönen topları toplarım. Dönen toplar onlarda kalıyor, kalene kadar geliyorlar.

İkinci yarı iyi başladık ama arkada çok boşluk bıraktık. Umut girdi, Volkan çıktı, Şener girdi, Töre çıktı.

Oyunu iyi götürdük gol yememek önemliydi. Selçuk 80. dakika civarlarında 20-25 metredenn çok güzel bir gol attı.

90+'lara geldik... Yazının başında maç başlamadan yazdığım isim...

''Valerijs Sabala.''
-Melik Murat Dere

0 yorum:

Yorum Gönder