25 Eylül 2015 Cuma

Bir derbiden çok daha fazlası | El Superclasico

Boca - River derbileri.

Avrupa'da endüstriyelleşen derbilerden farklı olarak ''derbi gibi derbi'' tabirine uygun müsabakalar daha çok Amerika kıtasında gerçekleşiyor. Bu derbileri farklı kılan milyon dolarlık kulüpler, yıldızlar ve teknik adamlar değil, tribünlerdeki o coşku şovlar ve belki de Arjantin'i ikiye bölen dev bir rekabet. Boca Juniors Arjantin'de daha çok ''halkın takımı'' görülüyor. River Plate ise daha çok ''zengin'' kesimin desteklediği bir kulüp. Arjantinli bir gazeteci, Güney Amerika'daki futbol atmosferini şu sözlerle ifade ediyor:  ''Güney Amerika’da futbol bir ölüm-kalım meselesedir. Avrupa’da taraftarlar normal bir yaşam standartıyla mutlu olabilirler. fakat Arjantin’de mutlu olanlar sadece tuttuğu takımın son maçından galibiyetle ayrılanlardır.'' Avrupa'lılar daha çok dünyanın en büyük derbisi olarak Real Madrid - Barcelona maçlarını görse de gelmiş geçmiş en büyük derbilerden biri sadece Boca - River derbisidir. Çünkü Elsuperclasico bir derbiden çok daha fazlasıdır.
                                      
1993 yılında oynanan Boca - River derbisinde River'ın 2-0 kazandığı maçtan sonra Boca Juniors'lu taraftarlar 2 River'lıyı öldürür ve TV kameralarına ''Şimdi eşitlik sağlandı.'' der. Arjantin'de bir Boca'lı ile bir River'lı asla arkadaş olamaz derler ve bununla övünürler. Derbilerde üstünlük sağlayan taraf genellikle Boca'dır.  Boca'nın deplasmanda River'ı üstüste yenme serileri vardır hatta. Ancak bu istatistikler Güney Amerikalılar için pek bir şey ifade etmez. Çünkü onlar skor tabelasına bakmaksızın kulüplerini desteklerler. El Superclasico'da tribünlerde 1 boş koltuk bile bulamazsınız. La Bombonera ve El Monumental'de oynanan maçlarda Boca ve River'lılar o tribünü doldurdukları vakit, dünyadan uzaklaşıp farklı bir dünyaya giriş yapıyorlar sanki. Boca'lılara göre River'lıların hepsi birer korkak tavuktan ibarettir. Arjantin futbolunun bir numaralı idolü Maradona, Boca'lılar için bir numaralı övünç kaynağıdır. Hatta Boca'lılar daha ileri gidip ''Maradona tanrım, Bombonera ise kilisem.'' derler. Arjantin'deki derbilerde istersen Arjantin'in 1 numaralı ismi ol, o tribünlerde yanyanasındır, ''ben'' değil ''biz'' vardır.

14 Mayıs 2015'de Amerika kıtasının ''Şampiyonlar ligi'' olarak lanse edilen Libertadores'de Boca Juniors ile River Plate derbisi yaşandı. Ancak bu derbi diğer derbilerden çok daha farklıydı. River Plate deplasman tribünündeki taraftarlar duran toplarda Boca'lı oyunculara öyle bir lazer tutuyordu ki Boca'lı futbolcuların kör olmaması adeta mucizeydi. İlk yarı 0-0 eşitlikle sona erdi. İkinci yarı  başlayacakken farklı giden bir şeyler vardı. River Plate'li oyuncuların tünele gelmesine belki de 1 dakika kala soyunma odası tüneline büyük bir delik açıp içine biber gazı sıktı Boca'lı taraftarlar. River'lı oyuncular gazdan fazlasıyla etkilendi. Hatta bazı oyuncuların vücutlarında gaz nedeniyle yanıklar oluştu. Boca'lı taraftarlar soyunma odası tünelini ise kaynak makinesi ile delmişlerdi. Maça tam 75 dakika ara verildi ve ardından River'lı yöneticilerin talebi ile maç tatil edildi.  Bu maçtan sonra Boca Juniors 0-3 mağlup sayıldı ve River Plate tur atladı.

Bizleri en çok acıtacak durum ise, Avrupa futbolunun hiçbir zaman para'dan sıyrılamayacağı ve bizim böyle derbileri gidip izleyemeyecek olmamız. Ama olursa ''ne âlâ''

BONUS:  

-Ozan Taşkın

0 yorum:

Yorum Gönder