16 Ağustos 2015 Pazar

Galatasaray - Podolski Denklemi

Galatasaray, Almanya’nın Köln altyapısından yetişmiş, uzun yıllar bu takımın formasını giymiş ardından Bayern MünihArsenal ve İnter‘de oynamış Podolski‘yi niye transfer ettiğini, en azından bu nedenden dolayı transfer etmiş olduğunu umarak açıklayalım.
Ortada buluşalım, bir kaç sezondur Galatasaray‘da hücüm kanatları sıkıntısı var. Galatasaray seviyesinde olmamasına rağmen sakatlanmadan önce bu takımda Aydın Yılmaz bile oynadı. Yasin Öztekin alındı, iyi oynadı. Muhtemelen eğer çok kötü bir sakatlık geçirmezse veya sürpriz olmazsa seneye de sağ kanatta Yasin Öztekin görev yapacaktır.
yazir160908b595
Ondan önce, genel olarak hücuma bakacak olursak Fatih Terim döneminde ilk sezon büyük bir yapılanma oldu. O sezon Elmander‘in hücumdaki pivot oyuncu yükünü çektiği ve Selçuk’la çok iyi anlaştığını hatırlarken o sezon Selçuk’un 13 Elmander’in 12 gol attığını unutmamak lazım. Burada devreye beklenmedik şekilde katkı yaparak 12 gol atan Melo giriyor. Defansif görevini gerektiği kadar yapan ancak çok sürpriz katkılarla 12 gol atan Melo şampiyonlukta büyük pay sahibi, hücumda büyük bir artıydı o sezon.
Sonraki sezon Galatasaray hücum için büyük yatırım yaparak Didier DrogbaBurak Yılmaz veWesley Sneijder ile anlaştı. Drogba 6, Sneijder 4 golde kalırken Burak Yılmaz’ın 32 gol attığı bir sezon geçirdiler. Umut Bulut’un yedek golcü olarak 15 gol atması da bir artıydı şüphesiz.
rue20947f7eeb.49.670x1340
O sezon asist olarak Selçuk’un 13 Amrabat’ın 10 asistlik performansını görüyoruz. Ardından Hamit, Burak, Emre gibi isimler geliyor. Yani kanatlardan değilde daha çok defansın ortasından arasına atılan toplar, duran toplar sayesinde gol/asist yapıldığını basitçe öğrenebiliriz.
2013-2014 sezonunda ise hücumdaki takımın genel katkısı %25 kadar düşüyor. Burak Yılmaz toplamda 17 golde kalırken, geçen sene verim alınamayan Wesley Sneijder 15 gol atıyor. Bu ikili en golcü iki isim olurken ardından 14 gollü Drogba geliyor. Peki burada bir şey aklımıza geliyor, iki sezon önce 12 gol atan Melo neden bu sezon 4 golde kalırken, defansif rolünde aynı şekilde oynayıp aynı katkıyı vermiyor?
Teknik direktör Fatih Terim yönetminde 4-4-2 sisteminde orta ikili aynı anda hücuma gidip orada kalabalık hücumlara katılıp bir anda ceza sahasında 4-5 kişi olabiliyordu. Eğer bu ikiliden biri topu kaptırırsa veya pas hatası yapılırsa orta 4’lü ve Elmander, Burak ikilisi anında baskı yaparak topu kapıyordu (bu yüksek ihtimal), topu kapamazlarsa kontra atakları iyi yapan takım golü atıyordu.
Geçtiğmiz sezon ise Burak Yılmaz 19, Sneijder 12 ve Umut 11 gol atıyor. Bu sezon Hamza Hamzaoğlu gelince kanat oyununda daha aktif hücum yapan Galatasaray’da Yasin 13, Olcan 7 asist yapıyor. Bu çok yeterli olmasa da iyi bir performans denilebilir. Bu sayılarda önemli olan Sneijder ile Yasin’in anlaşması, uyumudur. Yasin ceza sahasına girince eğer boş alan bulursa Burak/Umut’a topu yollayarak asist yapıyor, boşluk bulamazsa hemen ceza sahası dışına yani arkasına gelen Sneijder’e pas atarak Sneijder’in önünü açmışken şut izni veriyor. Eğer açamamış ise zaten Sneijder diğer kanada dönüp diğer hücum opsiyonlarını kullanıyor.

Peki bu sezon Podolski ile Galatasaray nasıl hücum yapabilir? Bildiğimiz gibi geçen sezon Podolski sol forvette en iyi katkısını yapmış. Arsenal ve İnter’de forvetin solunda, sol kanatta daha iyi performans sergilemiş. Gol ve asist sayısı çok iyi olmamasına karşın takım arkadaşlarına yarattığı pozisyonlar ve asistlerin paslarını vererek 30 yaşın tecrübesini konuşturmuş. Yani Galatasaray’da da bu pozisyonlarda Sneijder – Burak – Podolski üçlüsü uyum sağlarsa çok can yakar.

0 yorum:

Yorum Gönder