7 Ağustos 2015 Cuma

Faroe Adaları | Özel Analiz

Faroe Adaları, futbola gelene kadar öncelikle bir çok konuda kendini geliştirmesi gereken bir ülke. Ancak onlar futboldan başlamayı seçmiş -olabilirler-.

Coğrafya olarak İsveç'in birkaç yüz mil batısında İzlanda'nın da birkaç yüz mil güneydoğu açıklarında bulunun ülke, adalar ülkesi.

Son yıllarda çok büyük bir çıkış yakalayan Milli Futbol Takımları 2001 yılındaki Lüksemburg galibiyetinden sonra 2010'da resmi bir eleme maçında Litvanya'yı 2-1 yenmişlerdir. Ancak en önemli maçlarından biri şüphesiz, 1998 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde ateşli 6640 -kimilerine göre 6642- taraftarı önünde Malta'yı 2-1 yendikleri maç.

Sonra 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde ise F Grubu'nda 4. sıradalar. Arkalarında Finlandiya ve Yunanistan var. İlk Maçta Finlandiya'ya karşı evlerinde gol atarak, 1-3 yenildiler. İkinci maçlarında deplasmanda Kuzey İrlanda'ya karşı ofans bir taktikle -4-3-3 ofans- oynayıp gol pozisyonlarına girip 2-0 yenildiler.

Üçüncü maçta Macaristan'a karşı 4-1-4-1 oynayıp şanssız bir golle 1-0 yenildiler. Ardından, Avrupa'nın en iyi defans yapan bir iki takımından biri olan Yunanistan'ı gittiler, evlerinde tam 1-0 yendiler! Golü atan Edmundsson Faroe'de inşaat işçisi. Ancak onların o küçük kalpleri koskocaman Yunan defansını aştı. Futbolcu değerleri olarak da uçurum olan bu iki takım arasındaki fark, 100M Euro kadar. Faroe Adaları'nın toplam değeri 1.63M.Ardından Romanya'ya karşı çok iyi oynayarak 1-0 yenildiler. Teknik direktör Lars Christian Olsen, Faroe Adaları'nda bir yazar aynı zamanda. İnternet sitesinden Mourinho'nun

                ''Para başarıyı garanti etmez.'' 

sözünü paylaşarak ideolojisini bir cümle ile açıkladı. Yenilmeden tecrübe kazanılmayacağını bilen  Olsen babası Faroeli annesi Danimarkalı çiftin çocuğu. Ancak o Danimarka vatandaşı.

Grubun altıncı maçında evlerinde Yunanistan'ı 2 golle 2-1 devirerek tarihi bir ilke imza atıp ilk defa bir eleme grubunda 2 galibiyet alıyorlardı. Bu sıralarda yeni FIFA üyesi olmuş Cebelitarık'ı hazırlık maçında 4-1 yendiler.Grupta kalan 4 maçta gerçekten Play-off oynama şansları var. Bunu yapabilirler.

Bu kadar şeyin yanında, Olsen geldiği yeri unutmayıp Faroe Adaları vatandaşlarına dünya tarafından tanınma hissini yaşattı.

''Futbol, her zaman futbol değildir.''

-Melik Murat Dere

0 yorum:

Yorum Gönder