4 Haziran 2015 Perşembe

İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu, Altınordu!


Türkiye'nin en güçlü altyapılarından biri, İzmir'in yıkılmaz kalesi Altınordu'ya dair bir yazı olacak bu. Kısa kısa bilgiler ile Türk futboluna, oyuncu gelişimlerine katkılarını anlayacağız.
1923'te kurulan Altınordu tarihinde 2 kere Süper Lig'e çıkabilmiş, toplam 10 sezon Süper Lig'de kalmış. 26 Aralık 1923'te 11 kişi tarafından İzmir'de kuruldu. Kurtuluş Savaşı nedeniyle bir ara verilen sportif faaliyetler 4 yıl sonra devam etti.

Bu sezon PTT 1. Lig'i 7. bitirerek play-off şansını kaçırdılar. PTT 1. Lig'de olmalarına rağmen tüm kategorilerde toplam 21 oyuncularını Milli Takıma gönderdiler. Ayrıca Süper Lig'in kurulduğu sezon ligde yer alan 16 takımdan biridir. İzmir Futbol Ligi'nde 6 kere şampiyonluğa ulaştı.

Geçen sezon başında Athletic Bilbao ile bir anlaşma yaptılar. Biliyorsunuz Athletic Bilbao Basklı oyuncular dışında futbolcu almıyor/oynatmyıor kulüpte. Bir tane Fransız oyuncuları vardı tarihlerinde, o da Fransa'nın Bask bölgesindendi. Altınordu'da bu anlaşmaya göre kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmayacak. Yani bundan sonra Altınordu Futbol Kulübünde sadece Türk futbolcular oynayabilir.


Yakın zamanda altyapısından yetiştirdiği futbolcuları tüm Türkiye tanıyacak ve Altınordu büyük başarılar kazanacaktır. Bu oyunculardan en önemlisi ve en yeteneklisi Halil İbrahim Tuna'dır bence, görüşmek dileğiyle.


- Melik Murat Dere

0 yorum:

Yorum Gönder