31 Mart 2015 Salı

Mustafa Kemal İzzet Parlayamayan Yıldız...


  Mustafa Kemal , diğer bir çağrılış ismiyle Muzzy Izzet Londra doğumlu bir Türktür.Babası Kıbrıs Türkü annesi İngiliz.

Aslında İngiltere'de forma giymiş nadir Türklerden olduğu için herkesin çok yakından tanıması gerekiyor ancak öyle değil. İngilizler bile Muzzy'nin Türk olduğunu geç anladı.

  Kariyerine 1994 Eylül'ünde Chelsea altyapısında başladı ve A Takıma kadar yükseldi. 4 kez A takım formasını giyen Muzzy ardından Leicester'e kiralık yollanıyor.

 İşte orada bir kıvılcım çıkıyor ortaya.. İngilizlerin doldur boşalt oyunu can sıkıcı , golsüz maçlara neden olurken ayağa pas yapan , müthiş yüksek tekniğe sahip , yaratıcı bir oyuncu gelmişti Leicester'e. Bu nedenlerden dolayı sezon sonu Leicester Muzzy'nin bonservisini tam 3 milyona alıyordu.Paslarıyla ve tekniğiyle büyüleyen bu futbolcu 2002 Türkiye Milli Takımı'nın kadrosunda da vardı. EURO 2000'deki tüm maçlarda forma giyen Muzzy 2002 Dünya Kupası öncesinde Azerbaycan ile oynanan hazırlık maçında '10' numaralı formayı giymiş ve kaptanlık pazubandını koluna geçirmişti bile.Ne yazık ki o yaz Dünya Kupası'nda bir tek yarı finaldeki Brezilya maçında şans bulabildi. Arsenal 03-04'de namağlup şampiyon olurken Muzzy'nin takımı Leicester küme düşüyordu ancak Muzzy 14 asist ile asist kralı oluyordu.Türkiye Milli Takımı'nı seçtiğini bir toplantıyla açıklamadı , Leicester City FA Cup'da bir tur atlayınca elinde Türkiye bayrağıyla sahayı turlarken 20 bin taraftar gözlerine inanamıyordu.O sezon Gary Neville'nin baş düşmanıydı diyebiliriz.

 2004'de sözleşmesi bitmiş ve Birmingham City'e imza atmıştı. Ancak ilk sezonunda diz sakatlıkları peşini bırakmadı ve 7 maçta forma bulabildi.2006'ya kadar Birmingham ile 25 maça çıkabilen Muzzy ardından 27 Haziran akşamı karısı ve çocuklarıyla gözleri dolu bir şekilde futbolu bıraktığını anlatıyordu ki bu toplantı çok hüzünlüydü.

 İçindeki futbol aşkına bir türlü dur diyemeyen Muzzy 2009'da tekrar futbola döndü ve Thurmaston Town ile söleşme imzaladı, derken bir sakatlık daha.1 maç oynayabilen Muzzy tekrar futbolu bırakma kararı aldı.

Her şey için teşekkürler Mustafa!Sen mi bizi seçtiğin için hatalısın biz mi seni oynatmadık diye , bilmiyorum ama teşekkürler!-Melik Murat Dere0 yorum:

Yorum Gönder